Promieniowaniem podczerwonym zamiast konwekcji . Dziś niemal wszystkie znane systemy grzewcze, ogrzewają na zasadzie konwekcji – krążenia powietrza w pomieszczeniach. W ten sposób dogrzewa domy również większość typowych kominków konwekcyjnych. Współczesne piece pokojowe czyli piecokominki z Akubetu, , ogrzewają jak dawniej tradycyjne piece kaflowe, czyli w najlepszy i najzdrowszy sposób jaki nam dała natura – czyli przez promieniowanie podczerwone. Łączą przy tym w sobie, ozdobną funkcję kominka z piecowym systemem grzewczym.
W pomieszczeniu, w którym stoi piecokominek, zwykle nie ma kratek z wywiewem ciepłego powietrza – jest tylko promieniowanie podczerwone nagrzanej powierzchni obudowy. Ewentualne rozprowadzenie ciepłego powietrza drogą jak najmniejszej i wyłącznie grawitacyjnej konwekcji, stosuje się tylko do bardziej oddalonych pomieszczeń lub na piętro budynku. Jeżeli projektowanie piecokominka, odbywa się już na etapie projektowania domu przez architekta, możliwe jest całkowite zrezygnowanie z konwekcji i ogrzewanie wszystkich pomieszczeń domu wyłącznie promieniowaniem “ciepłych ścian” piecokominka (tzw. hipokaust).
Aby ułatwić wykorzystywanie piecokominka jako głównego systemu podstawowego i głównego ogrzewania domu, można doposażyć go także w grzałkę elektryczną, która zapewni nagrzanie zasobnika i mas akumulacyjnych z Akubetu prądem elektrycznym – zwłaszcza nocnym po obniżonej cenie lub pozyskiwanym z własnych ogniw fotowoltaicznych lub innych źródeł. Może zapewniać w ten sposób ogrzewanie nawet przez wiele dni podczas nieobecności użytkowników.
Taki “ozdobny piec akumulacyjny” może funkcjonować również jako system ogrzewczy budynku podczas nieobecności jego mieszkańców w całym 12 – 24 jego cyklu grzewczym, jeżeli zostanie doposażony w automatyczne sterowanie spalania,. Ogranicza bowiem obsługę nawet tylko do jednorazowego (wieczornego) załadunku – zapewniając przy tym przez pierwsze godziny “kominkowy” efekt płonącego naturalnego ognia z drewna.
Warto w swoim własnym domu zainstalować taki najzdrowszy system grzewczy, i wykorzystywać zdrowotne działanie fal promieniowania podczerwonego. Jeżeli jego obsługa wsparta dodatkowo automatycznym sterowaniem, okaże się faktycznie nieuciążliwa i nie absorbująca czasowo, sprowadzając się tylko do jednego lub dwóch załadunków opału na dobę, to osiągnięty komfort użytkowania, znacznie przewyższy włożoną pracę dla jego obsługi.
Jeżeli ponadto przy dzisiejszej relacji cenowej, otrzymamy najtańszy system ogrzewczy domu (ponad 2 – krotnie tańszy niż przy ogrzewaniu węglem oraz wielokrotnie tańszy niż przy ogrzewaniu gazem GZ czy ciepłem sieciowym), to uzyskany efekt ekonomiczny będzie bardzo zachęcający do wybudowania takiego “kominka” który faktycznie jest piecem ciągłego ogrzewania.
Jeżeli promieniowanie podczerwone jest ciepłem bardziej przez nas odczuwalnym (odczucie ciepła jest o 2-4 stopnie wyższe niż to, które odczuwamy od nagrzanego powietrza) to dodatkowo możemy jeszcze zaoszczędzić na zmniejszeniu temperatury pokojowej, a przez to zużyciu drewna. Najbardziej naturalne ciepło podobne do ciepła słonecznego – we własnym domu, to nagroda za wybudowanie nieco droższego niż typowy kominek konwekcyjny – piecokominka akumulacyjnego z Akubetu.