Scroll to top
en pl

O Firmie

CEBUD

Naszą misją jest przywrócenie najtańszego i najzdrowszego ogrzewania domów drewnem, z wykorzystaniem technologii promieniowania podczerwonego.

Łączymy piękno ognia rekreacyjnego kominka, z  technologią grzewczą współczesnego pieca pokojowego, który zapewni ciągłe i wygodne, proekologiczne  ogrzewanie całego domu drewnem.
Przywracamy bezpieczeństwo energetyczne, uniezależniając ogrzewanie od dostaw prądu!

W polskim miksie energetycznym, nie może zabraknąć DREWNA – POLSKIEGO OZE!

Nasza firma istnieje na rynku od

0

Skorzystaj z naszego doświadczenia

Zobacz nasze realizacje na filmie

Co to jest PIECOKOMINEK?
To “piec i kominek w jednym”.
Tradycyjny piec pokojowy
(dawniej piec kaflowy) zawsze służył do podstawowego ogrzewania domu, gdyż zapewniał długi kilkunastogodzinny bezobsługowy okres grzewczy. Nie pozwalał jednak cieszyć się  kominkowym widokiem ognia.
Współczesny piec, czyli piecokominek łączy już te funkcje. Możemy mieć najzdrowsze i ciągłe, wielogodzinne ogrzewanie – w dodatku wszystkich pomieszczeń domu, a równocześnie móc oglądać ogień jak w typowym kominku ( i to przez czystą szybę, dokładając drewno jak w piecu tylko 1-2 razy na dobę! ).

Dlaczego z AKUBETU?
AKUBET to najnowszej generacji opatentowany przez CEBUD kompozyt szamotowy, który umożliwia zwiększenie jednorazowego załadunku drewna ( brykietu drzewnego ) na tyle, by móc przez 12 – 24 godzin ogrzewać cały dom bez dodatkowych doładunków ( w dawnych piecach potrzebne były 2 – 3 załadunki częściowe ).
Pozwala dzięki swoim właściwościom grzewczym zastąpić  2 – 3 tradycyjne piece kaflowe.

Płyty z Akubetu posiadają doskonałe parametry konstrukcyjne, które umożliwiają samonośną zabudowę wkładów kominkowych z szybami narożnymi, trójstronnymi itp.

Dlaczego proponujemy PIECOKOMINKI z AKUBETU?

 • bo oprócz funkcji ozdobnej tzw. kominkowej, może równocześnie pełnić funkcję głównego, ciągłego ogrzewania domu. Nie wymaga przy tym obsługi częstszej niż 1 - 2 razy na dobę, a przy tym ogrzewa w sposób zrównoważony bez efektu przegrzewania pomieszczeń.

 • bo nie brudzi ścian, nie wymaga częstego czyszczenia szyby i wynoszenia popiołu ( jak stare kominki ), ponadto dzięki większym jednorazowym załadunkom drewna zapewnia kilkugodzinną możliwość oglądania pięknego, naturalnego ognia z drewna (a nie z gazu czy etanolu).

 • bo może zapewnić samowystarczalność, niezależność energetyczną ( zwłaszcza od dostaw prądu ) i bezpieczeństwo jakiego inne źródła energii dać nie mogą

 • bo może zapewnić najtańsze ogrzewanie ( 2 - 2,5 razy od węgla i 3 - 5 razy od gazu GZ ).

 • bo jest najzdrowszym systemem grzewczym opartym na promieniowaniu podczerwonym, do minimum ograniczającym konwekcję powietrza ( a wraz z nim kurzu i pyłów ).

 • bo może skutecznie współpracować z innymi odnawialnymi źródłami energii (OZE) np. ogniwami fotowoltaicznymi, solarami, pompami ciepła czy też prądem elektrycznym - zwłaszcza tańszym nocnym - jeżeli zostanie wyposażony dodatkowo w grzałkę elektryczną.

 • bo zwiększa wykorzystanie OZE i zmniejsza emisję gazów cieplarnianych, gdyż drewnem zastępuje spalanie kopalnych źródeł energii ( węgla, gazu ).

 • bo przy jednorazowym nawet dużym załadunku drewna - brykietu ( do 20 kg ) spełnia najnowsze wymagania emisyjne a gdy zostanie wyposażony w dodatkowe zabezpieczenia eksploatacyjne, może całkowicie wyeliminować możliwość błędów użytkowania i nieekologicznego spalania.

Odbiorcy i partnerzy

ODBIORCY

 • którzy chcą mieć "dwa w jednym" - czyli tak przyjemność odpoczynku przy palącym się naturalnym ogniu w kominku, jak również ciągłe i zrównoważone, najtańsze i najzdrowsze ciepło w domu.

 • którzy chcą przebywać w otoczeniu najzdrowszego ciepła z promieniowania podczerwonego a nie konwekcyjnego

 • którzy nie mają czasu na obsługę, ciągłe dokładanie drewna i regulowanie paleniska

 • którzym zależy na stosowaniu tylko najbardziej proekologicznych a zarazem odnawialneych źródeł energii ( OZE )

 • którzy chcą skutecznie przyczyniać się do ochrony klimatu poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych (CO2) do atmosfery

 • którzy chcą mieć najtańsze a zarazem najpiękniejsze ciepło w domu.

 • którzy cenią sobie bezpieczeństwo energetyczne i chcą być niezależni od dopływu prądu

PARTNERZY

 • architekci chcący zaprojektować ozdobne ogrzewanie domów w technologiach ekologicznych z OZE, z możliwie najtańszym systemem alternatywnego ogrzewania opartego na spalaniu drewna - biomasy drzewnej.

 • zduni, którzy dzięki zastosowaniu prefabrykatyów z Akubetu, chcą budować współczesne piece pokojowe, umożliwiające komfortowe ogrzewanie całych domów drewnem TYLKO JEDNYM piecokominkiem i jednym załadunkiem na średnio 12 - 24 godzin

 • zakłady zduńskie i kominkowe z rejonów szczególnie zagrożonych smogiem lub z rejonów o szczególnych walorach turystycznych, w których zalecane jest stosowanie do celów grzewczych wyłącznie najbardziej niskoemisyjnych i proekologicznych odnawialnych źródeł energii, a także dodatkowych zabezpieczeń eksploatacyjnych.

 • instalatorzy innych urządzeń OZE, którzy chcą uzupełnić ich możliwości grzewcze, gwarantującym stabilność i niezależność energetyczną współczesnym piecem pokojowym - piecokominkiem opalanym drewnem energetycznym - biomasą drzewną.

Jak ogrzewamy?

Dziś niemal wszystkie znane systemy grzewcze, ogrzewają na zasadzie konwekcji – krążenia powietrza w pomieszczeniach. W ten sposób dogrzewa domy również większość typowych kominków konwekcyjnych. W spółczesne piece pokojowe czyli piecokominki z Akubetu,  łączące w sobie ozdobną funkcję kominka z systemem grzewczym, ogrzewają jak dawniej tradycyjne piece kaflowe, czyli w najlepszy jaki dała nam natura i najzdrowszy sposób – czyli przez promieniowanie podczerwone.

W pomieszczeniu, w którym stoi piecokominek nie ma więc kratek z wywiewem ciepłego powietrza – jest tylko promieniowanie podczerwone nagrzanej powierzchni obudowy. Ewentualne rozprowadzenie ciepłego powietrza drogą jak najmniejszej, wyłącznie grawitacyjnej konwekcji, stosuje się tylko do bardziej oddalonych pomieszczeń lub na piętro budynku. Jeżeli projektowanie piecokominka, odbywa się już na etapie projektowania domu przez architekta, możliwe jest całkowite zrezygnowanie z konwekcji i ogrzewanie wszystkich pomieszczeń domu wyłącznie promieniowaniem “ciepłych ścian” piecokominka (tzw. hipokaust).

Aby ułatwić wykorzystywanie piecokominka jako głównego systemu podstawowego ogrzewania domu, można doposażyć go także w grzałkę elektryczną, która zapewni nagrzanie zasobnika i mas akumulacyjnych z Akubetu prądem elektrycznym – zwłaszcza nocnym po obniżonej cenie lub pozyskiwanym z własnych ogniw fotowoltaicznych lub innych źródeł.  

Taki “ozdobny piec akumulacyjny” jeżeli zostanie doposażony w automatyczne sterowanie spalania, może funkcjonować jako system ogrzewczy budynku także podczas nieobecności jego mieszkańców. Ogranicza bowiem obsługę nawet tylko do jednorazowego (wieczornego) załadunku – zapewniając przy tym przez pierwsze godziny “kominkowy” efekt płonącego naturalnego ognia z drewna (a nie z gazu czy etanolu).

Warto w swoim własnym domu zainstalować taki najzdrowszy system grzewczy, i wykorzystywać zdrowotne działanie fal promieniowania podczerwonego.  Jeżeli jego obsługa wsparta dodatkowo automatycznym sterowaniem, okaże się faktycznie nieuciążliwa i nie absorbująca czasowo, sprowadzając się tylko do jednego lub dwóch załadunków opału na dobę, to osiągnięty komfort użytkowania, znacznie przewyższy włożoną pracę dla jego obsługi.

Jeżeli ponadto przy dzisiejszej relacji cenowej, otrzymamy najtańszy system ogrzewczy domu (ponad 2 – krotnie tańszy niż przy ogrzewaniu węglem oraz 3 – 5 razy tańszy niż przy ogrzewaniu gazem GZ czy ciepłem sieciowym), to uzyskany efekt ekonomiczny będzie bardzo zachęcający do wybudowania takiego “kominka” który faktycznie jest piecem ciągłego ogrzewania.

Jeżeli promieniowanie podczerwone jest ciepłem bardziej przez nas odczuwalnym (odczucie ciepła jest o 2-4 stopnie wyższe niż to, które odczuwamy od nagrzanego powietrza) to dodatkowo możemy jeszcze zaoszczędzić na zmniejszeniu temperatury pokojowej, a przez to zużyciu drewna. Najbardziej naturalne ciepło podobne do ciepła słonecznego – we własnym domu, to nagroda za wybudowanie nieco droższego niż typowy kominek konwekcyjny – piecokominka akumulacyjnego z Akubetu.

20 powodów Dlaczego CEBUD

Publikacje i artykuły

 • Projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii OZE a branża zduńska Jacek Ręka
 • „Ciepłe ubranie dla kominka” J.Ręka wyd. Kominek 2012
 • „Tradycyjne i nowe zduństwo” J.Ręka wyd. Kominek 2012
 • „Mówię kominek-myślę…” J.Ręka wyd. Kominek 2012
 • „Podwójna funkcja ognia ” J.Ręka wyd. Kominek 2011
 • „Ciepłe ściany pieców, kominków i pieco-kominków” J.Ręka wyd. Kominek 2011
 • „Kominek który stał się piecem” J.Ręka wyd. Kominek 2011
 • „Kominek XXI wieku” J.Ręka wyd. Kominek 2011
 • „Rewolucja w kozach” J.Ręka wyd. Kominek 2010
 • „Zamień kominek na pieco-kominek” J.Ręka wyd. Kominek 2009
 • „Ogrzewanie dla każdego” J.Ręka wyd. Kominek 2009
 • „Pieco-kominek III generacji c.d.” J.Ręka wyd. Kominek 2009
 • „Kominek akumulacyjny” J.Ręka wyd. Kominek 2009